• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  603619,460
  % 1,73
 • BIST 100
  %

Borsada Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsada Al Sat Nasıl Yapılır?

Her gün borsacılığa adım atmak isteyen kişilerin artması ile birlikte birçok kişi tarafından Borsada al sat nasıl yapılır? soruları sıkça sorulmaya başlanmıştır. Borsacılığın bir teknik türü olarak bilinen al sat işlemi, uzun vadede birçok kişiye kar oranları yüksek gelirler sağlayabilmiştir. Peki borsada al sat işlemi nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Borsa Hakkında Bilgi Edinmek

Borsada al sat işlemi ile kar elde etmek amacı ile borsaya giriş yapmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken işlem, borsa ve piyasa hakkında gerekli bilgilere sahip olmaktır. Borsa hakkında gerekli bilgiler arasında şu işlemler yer alabilir;

 • Borsa piyasaları
 • Tahvil listeleri
 • Borsa kaldıraçları
 • Diğer borsa işlemleri
 • Borsa hisse listeleri
 • Borsa aracı kurumları

Bu bilgiler hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, borsacılık ile uğraştığınız süre içerisinde ve al sat işlemi yaptığınız sırada en çok işinize yarayacak işlemlerde yardımcı olacaktır. Borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişi, al sat işlemlerinde büyük kayıplara neden olacak hatalar yapabilmektedir.

Borsada Al Sat Nasıl Yapılır?
Borsada Al Sat Nasıl Yapılır?

Aracı Kurum Seçimi

Borsa hakkında yeterli bir bilgi birikimine sahip olduktan sonraki bir diğer önemli işlem ise, aracı kurumu seçimidir. Türkiye’de borsacılık ile ilgilenen her kişi, bu işlemlerini aracı borsa kurumları sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Bu aracı borsa kurumlarının yasal olması, SPK tarafından tetkik edildiğini göstermektedir.

Yasal olmayan borsa kurum veya sitelerinin bir çoğu, her ne kadar yüksek oranlar dahi verse büyük oranla ya dolandırıcı ya da bu amaca hizmet eden başka bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle sunduğu fırsatlar ile sizi cezbeden, kullanım kolaylığı açısından daha avantajlı ve kullanıcı yorumlarında daha az negatif geri dönüşe sahip bir yasal aracı kurum seçmek, al-sat işlemlerinizi başarıya ulaştıran önemli detaylar arasında yer alır.

Yatırım Hesabı Açmak

Borsaya ilk giriş aşaması için seçtiğiniz aracı borsa kurumlarının, kullanıcılarına özel sunduğu bir yatırım hesabı hizmeti bulunmaktadır. Günümüzde devlet veya özel bankalar tarafından da sunulan yatırım hesaplarını açmak isteyen kullanıcıların, bir takım koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

İlk olarak 18 yaşından büyük olmak şartı öne çıkarken, aracı kurumlara göre değişiklik gösteren bir takım sözleşmeleri okuyup onaylamanız gerekebilir. Bu sözleşmeler, banka kurumu ve yatırımcıların haklarını gözetmeksizin koruyan sözleşmeler olduğundan, oldukça önem arz etmektedir. Yatırım hesaplarının açılımı, firmadan kuruma değişiklik göstermek üzere maksimum 2 gün sürmektedir.

Hisse Belirleme

Aracı kurum seçimi, yatırım hesabı açılımı aşamasından sonra; artık yatırım ile baş başa kaldığınız aşamaya gelmektesiniz. Borsacılık uygulamaları üzerinde; yatırım yapabileceğiniz şirketler, para birimleri, yatırım ortakları gibi birbirinden farklı kategoride yer alan binlerce yatırım hissesini görebilirsiniz.

Bunların birçoğu milyonlarca borsacı tarafından tercih edilen hisse türleri olurken, bazıları ise yüksek karlara ulaştırabilecek ancak daha riskli yatırım hisseleri olarak öne çıkar. Bu nedenle bu hisse değerleri arasında bir seçim yaparak yatırımınızı gerçekleştirmek, yatırım aşamasında oldukça önemli bir konudur.

Borsada Al Sat
Borsada Al Sat

Alım ve Satım Emri

Hisse belirleyişinden sonra, uygun bir hisse değerinde yakaladığınız hisse türü için alım emrini vererek beklemeye başlayabilirsiniz. Aracı kurumlara göre değişiklik gösteren bir alım süresi boyunca bekledikten sonra, dakikalar içerisinde seçtiğiniz hisse türü portföyünüze eklenecektir.

Daha sonra kar yapmak amacı ile, aldığınız hisse değerinin üstüne çıkılması ve hedeflediğiniz rakamlara ulaşması halinde, satım emri vererek aldığınız hissenin satışını gerçekleştirerek belirli bir kar oranına ulaşabilirsiniz. Al sat işlemini gerçekleştirmenin en kolay aşaması olan yatırım kısmı, birçok kişinin en çok dikkat ettiği aşama olarak bilinmektedir.