• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  603729,587
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Borsada Kaybetmeden Nasıl Kazabilirsiniz?

Borsada Kaybetmeden Nasıl Kazabilirsiniz?

Kolay yoldan para kazanma teknikleri arasında bulunan borsa, zaman zaman riskli olabilmesi nedeni ile birçok kullanıcı tarafından Borsada kaybetmeden nasıl kazanabilirsiniz? ile ilgili konular araştırılmaya başlamıştır. Borsa üzerinde hiç kayıp yaşamadan kara geçilebilecek birçok teknik ve yöntem bulunurken; borsada kaybetmeden para kazanmak için ne yapılması gerekir? Yöntemler nelerdir?

Yatırım Araçlarını Kullanmak

Yatırım araçları, birçok borsacı tarafından tercih edilen ve uzun vadede birçok avantajı beraberinde sunan borsacılık yöntemlerinden biridir. Aynı yatırım cinsi üzerinde yer alan birçok farklı grafik, analiz ve istatistikleri kullanıcılarına sunan yatırım araçları, borsa üzerinde hiç kaybetmeden kara geçmek isteyen kullanıcılar için temkinli bir yol yaratmak için birebirdir.

Borsa enstrümanları olarak da bilinen yatırım araçları; tahvil, vadeli işlem, bono işlemleri gibi birçok istatistiği kullanan borsacı kişilere sunmaktadır. Birbirinden farklı binlerce yatırım aracının bulunduğu borsa dünyasında, ünlü ve tecrübeli borsacılar tarafından sık sık kullanılan birkaç yatırım aracı hakkında fikir sahibi olarak kullanmaya başlayabilir ve borsada hiç kayıp yaşamadan kara geçirecek yatırım araçlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Borsada Kaybetmeden Nasıl Kazabilirsiniz?
Borsada Kaybetmeden Nasıl Kazabilirsiniz?

Portföy Çeşitliliği

Birçok kişi tarafından risk olarak görülen portföy çeşitliliği, yeni başlayan borsacılar için oldukça avantajlı bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin yatırım yapmak istediği bütçeyi, birbirinden farklı yatırım enstrümanları arasında paylaştırma işlemine verilen bir isim olan portföy çeşitliliği, uzun vade içerisinde kişinin büyük kayıplara ulaşmasını engelleyebilmektedir.

Farklı hisse ya da yatırım çeşitleri arasında tercih yapan kişi, seçtiği herhangi bir yatırım enstrümanı zarara uğrasa dahi, diğer enstrümanlarda kara geçeceğinden toplam bütçeyi dengeleyebilmektedir. Yeni başlayan kişilere tecrübeli borsacılar tarafından sık sık önerilen portföy çeşitliliği yöntemi sayesinde, uzun vadede kara geçirecek birçok ekstra yöntem kullanılabilirliği arttırılabilmektedir.

Tepe ve Dik Noktalar

Borsacılık içerisinde en çok risk barındıran noktalar olarak bilinen tepe ve dik noktalar, borsacılara en büyük zarar veya karları sağlayan bölge aralığı olarak bilinmektedir. Bir yatırım enstrümanına ait en karlı ve en zararlı bölgeleri ifade etmek amacı ile grafik üzerinde gösterilen tepe ve dik noktalar, borsa üzerinde kayıp yaşamak istemeyen kişiler için en riskli bölge aralığı olarak bilinirken, bu alanlara risk bölgesi adı ile adlandırılmaktadır. Bu bölgeler içerisinde yatırım enstrümanı beklenmeyen bir faaliyet gerçekleştirebileceğinden, yüksek kar amaçlı yaptığınız yatırımınız büyük bir yara alarak kayıp yaşayabilmektedir.

Piyasa Takibi

Piyasa takibi, borsacılığın en önemli noktalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü piyasa hakkında bilgi olmayan hiç kimse, kaybetmeden karlara ulaşamamaktadır. Piyasa hakkında oynamaya sebep olabilecek bilgiler şunlardır;

 • Ülke ve dünya gündeminde yaşanan gelişmeler
 • Euro ve dolar gibi ana para birimlerinin oynama skalası
 • Yeni gelişmekte olan para birimleri hakkında istatistik okuma
 • Büyük bir yükseliş ya da düşüş yaşayan borsa firmalarını takip etme

Bu gibi detayların yer aldığı piyasa takibi, yapabilen kişilere uzun vadede birçok karı beraberinde getirerek hiç kayıp yaşamadan borsacılığın öğrenilmesini sağlayabilmektedir.

Borsada Kaybetmeden Kazanma
Borsada Kaybetmeden Kazanma

Sanal Para ile Kendinizi Deneyin

Günümüzde birçok borsa sitesi veya firması, yeni katılan kullanıcılarının sistemi ve piyasayı daha iyi okuyabilmesi adına birçok deneme hesabı ve sanal para ile yatırım yapabilme imkanını beraberinde sunmaktadır.

Bu hesaplar sayesinde, gerçek olmayan paralar ile gerçek piyasalara yatırım yapabilir ve borsa sistemini en yakından öğrenme şansına erişebilirsiniz. Borsa hakkında hiç bilgisi olmayan yatırımcıların kayıp yaşamama ihtimali oldukça düşük olduğundan, bu gibi imkanlardan yararlanarak kendi paranızla yatırım yaptığında gerçekleşecek senaryolar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.