• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  602818,293
  % 1,68
 • BIST 100
  %

Borsada Tahvil Nasıl Alınır?

Borsada Tahvil Nasıl Alınır?

Yatırımcılar için borsada tahvil nasıl alınır? Ve tahvillerle ilgili detaylar önemlidir. Yatırımcıların tahvil almadan önce konunun detaylarını bilmeleri gerekir. Zira, yatırım yapmak oldukça hassastır. Yatırımcılar için bilgi eksikliği olumsuz durumlara yol açar. Bu nedenle, ilk olarak doğru bilgiye ulaşılması gerekir. Bilgi edinildikten sonra piyasa işleyişi hakkında gözlem yapılmalıdır. Diğer bir ifadeyle piyasanın anlık durumunun gözlenmesi gibi detaylar atlanmamalıdır.

Devlet Tahvili Ne Demek?

Devlet tahvili; sabit ve güvenli bir şekilde gelir elde etmek, orta ve uzun vadede yatırımlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği yatırım aracıdır. Bir başka tanımı ile devlet iç borçlanma senedidir. Devlet tahvillerinde anapara faiziyle birlikte geri ödeme garantisi taşır.

Devlet Tahvili Almak

Birincil piyasada Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından devlet tahvili ihraç edilir. İhraçtan sonra ikincil piyasada tahvilin vade tarihine kadar Hazine Müsteşarlığı ‘nda bağımsız bir şekilde sürekli olarak alım ve satım işlemlerine konu olur.

İkincil piyasadan devlet tahvili alımı yapılabilmesi için banka, aracı kurum ve özel finans kuruluşları gibi bir aracıyla anlaşma sağlanır. Anlaşma yapıldıktan sonra devlet tahvili alınır.

Neden Devlet Tahvili?

 • Devlet tahvili, yatırımcılara pek çok avantaj sağlar.
 • Hiçbir garantiye gerek kalmadan güvenilir bir şekilde yatırım yapılabilen yatırım araçlarıdır. Devlet güvencesindedir.
 • Anapara ve aynı zamanda faiz tutarı zamanı geldiğinde Hazine Müsteşarlığı tarafından mutlaka ödenir. Ödenmeme riski sıfırdır.
 • Devlet tahvillerinin bazıları vade sonlarında faiz getirisi sağlar.
 • Likit yatırım araçlarıdır. Likiditeleri yüksektir. Yani; tahvili alan kişi istediği zaman tahvilini nakde çevirebilir.

Bu özellikleriyle yatırımcılar için oldukça cazip bir yatırım aracıdır.

Borsada Tahvil Nasıl Alınır?

Şirket Tahvilleri

Şirketlere ait olan tahviller, borsa aracılığı ile alınır. Bunun için öncelikle borsa aracı kuruma başvurulur. Bu kurum aracılığı ile hesap açtırılır. Ancak; bu noktada bir hususun önemle belirtilmesi gerekir.

Bir yatırımcı, tahvil almak için aracı kuruma hesap açtırmadan önce mutlaka konuya dair bilgi edinmelidir. Elbette, sadece bilgi yeterli değildir. Aynı zamanda tecrübe edinilmesi de kazanç sağlanması bakımında olmazsa olmazdır.

Kurumlardan biri seçildiğinde talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde iletilir. Bununla birlikte borsa yatırımcı hesabı aktif hale gelir. Hesaba istenilen miktarlarda para yatırılır ve alım satıma başlanır. Bu işlemler için açılan hesapta tahvilin en az değeri kadar para bulunması gerekmektedir.

Şirket tahvili almak isteyen yatırımcılar, bilgi edindikten sonra piyasayı tanımalıdır. Şirketlerin sunmuş oldukları tahvillerde faiz ödemeleri konusunda belirli riskler vardır. Faiz, anapara ve temerrüt gibi riskler sayılabilir. Bu nedenle, yatırımcıların bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Faiz ödemeleri ayın 1’i ile 15’i arasında gerçekleştirilir.

Şirket, kar payı ödemelerinden ayrılır ve vade sonu geldiği zaman pay sahibine ödeme yapar.Vade süresi tahvilin değerinin itfa edildiği tarihtir. Tahvilin verimi pazar fiyatına göre yüzdelik oran ile belirlenmektedir.

Diğer Tahvil Çeşitleri

Hisse Senedine Dönüştürülebilir Tahviller;verimi diğerlerine oranla %2 oranında daha yüksek olup iyi bir alternatiftir. Hisse senedine dönüştürülebildikleri için pay sahibine piyasa değerinin üzerinde bir fiyata aynı şirkete ortak olma avantajı sunar.

İndirimli Tahviller; iskontolu bir şekilde alınıp satılabilmektedir. Bu tahvillerin faiz oranları, tahvil ihracının neticesinde yükselmesiyle ilgilidir.

Vergiden Muaf Tahviller; vergiye tabi tahvillere göre daha düşük getiri sağlarlar. Yüksek vergi oranına sahip olanlara yatırım yapılarak daha fazla kazanç elde edilebilir.

Tahvil almak isteyen yatırımcılar, püf noktalar hakkında bilgi edinerek, analizleri inceleyerek ve deneyim edinerek istedikleri getirileri elde edebilirler.