• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  416920,122
  % 1,39
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Sahipleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi Kartı Sahipleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi kartı sahipleri nelere dikkat etmelidir sorusu oldukça detaylı ele alınması gereken bir konudur. Günümüzde kredi kartı kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Kredi doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılırsa amacına uygun bir şekilde değerlendirilir ve oldukça da faydalıdır. Kredi kartını kullanırken bir takım detaylara dikkat etmeniz hem sorun yaşamamanıza hem de kredi kartını uzun yıllar kullanmanıza neden olacaktır. Bu nedenle bilinçli bir kullanıcı olarak kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken detayları sizler için sıraladık.

Ödeme Günlerini Geçirmeyin

Kredi kartı kullanımınız belirli bir limit dahilinde olabilmektedir. Bankalar size kredi kartı tahsis ederken kredi sicil raporunuza göre bir limit belirler ve bu limite göre harcamalarınızı yapabilirsiniz. Harcamaların ödeme günü banka tarafından size 10 gün önceden iletilmektedir.

Yani kredi kartınızı kullanırken en geç bir ay sonra ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Banka kredi kartı kullanımınızı bir ekstre olarak size gönderir ve detaylarını aynı zamanda ödeme gününü siz o ekstrede görebilirsiniz. Ödeme gününü geçirmemeniz bankalardaki sicilinizin olumsuz etkilenmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle tüm harcamalarınızı ödeyeceğiniz günü önceden bilerek hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kredi Kartı Sahipleri
Kredi Kartı Sahipleri

Şifrenizin Size Özel Olduğunu Unutmayın

Kredi sahipleri nelere dikkat etmelidir sorusu ile alakalı olarak şifre konusuna değinmek yararlı olacaktır. Kredi kartları basılırken kişiye özel olarak basılmaktadır. Her bir kartın şifresi de kişi kendi kişisel bilgilerini kullanarak oluşturmaktadır. Şifre bilgileri genellikle bankada kayıtlı cep telefonuna sms olarak bilgi amaçlı gitmektedir.

Ancak ilk kullanımda da yine siz tedbir amaçlı bu şifre değiştirebilirsiniz. Birçok bankanın şifre uygulaması farklı olsa da şifreler kişiye özeldir. Şifreyi korumak ve güvenliğini sağlamak tamamen sizin elinizdedir.

Kredi kartı sahipleri kartı kullanılarak yapılan şifreli bir işlemden siz sorumlu olursunuz ve bu konuda yapılan itirazlar banka ile alakalı bir sorun olmadığı sürece kabul edilmez. Bu nedenle kredi kartını kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken en temel konulardan bir tanesi şifre güvenliğidir.

Şifre belirlerken dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde belirleyebiliriz;

 • Şifrenizin kolay tahmin edilebilir bir şifre olmaması da önemlidir.
 • Birbirini takip eden rakamlar şifrede yer almamalıdır.
 • Doğum tarihi gibi bilgilerinizi şifrede kullanmamalısınız.

Bu gibi faktörlere dikkat ederseniz şifre ile alakalı bir sorun yaşamamış olursunuz.

Kredi Kartı İşlemlerinde Faiz Olduğunu Unutmayın

Kredi sahipleri nelere dikkat etmelidir? Sorusunda temel konulardan bir tanesi de kredi kartı faizleridir. Normal yaptığınız bir alışverişi gününde ödediğinizde tabi ki bir sorun bulunmuyor. Ancak ödemeni birkaç gün aksaması halinde bile bir sonraki ekstrenizde size alışveriş faizi adı altında bir ücret yansıtılıyor. Aynı zamanda kredi kartınızdan kullandığınız nakit avanslarda da hem belirli bir faiz hem de belirli bir ücret alınmaktadır. Bu nedenle kredi kartı faizlerine karşı önceden hazırlıklı olmanız sonradan bir sürpriz yaşamamanız adına önemlidir.

Kredi Kartını Nakit Olarak Görmeyin

Kredi kartı kullanımlarınızı nakit olarak görmemeniz oldukça önemlidir. Bu harcamaları bir borç olarak düşünürseniz size daha kolaylık olacaktır. Yani bankanın size vermiş olduğu borcu ayın sonunda geri ödemeniz gerekiyor. Bu bilinçle hareket ederseniz kredi kartı ödeme gününüz geldiğinde de sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Harcamalarınızda Aşırıya Kaçmayın

Kredi kartı limitiniz ne olursa olsun kredi kartınızdan kullandığınız her tutarı ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle harcamalarınızda aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Kendi bütçenizi önceden belirlerseniz bu konuda bir sıkıntı yaşamamış olursanız. Kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutmak ve bütçenizi aşmamak tamamen sizin planlamanız dahilinde olmalıdır. Bu sayede ödeme günü geldiğinde bir sürpriz yaşamamış olursunuz.