• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  603192,268
  % 1,09
 • BIST 100
  %

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartımın son kullanma tarihini nasıl öğrenebilirim? sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kredi kartı, geri ödemeli olarak tasarlanmış bir banka ürünüdür. Bankalar, harcama kolaylığı isteyen müşterilerine kredi kartı verirler. Her kredi kartı, belirli bir tarihe kadar kullanılabilecek şekilde üretilir. Çünkü zamanla kart çipleri eskiyebilir ve bankalar yeni teknolojiler geliştirebilir. Son kullanma tarihi dolan bir kartın, yenilenmesi gerekir. Peki, kredi kartının son kullanma tarihi nasıl öğrenilir? İşte detaylar..

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir?

Kredi kartı son kullanma tarihi, kartın geçerli olduğu son tarihtir. Son kullanma tarihini dolduran bir kredi kartı geçerliliğini yitirir ve kullanılamaz hale gelir. Bankalar, son kullanma tarihi dolan kartları kullanıma kapatmaktadırlar. Kredi kartlarında son kullanma tarihi olmasının en önemli sebebi, teknolojinin günden güne gelişmesidir. Gelişen teknolojiyle birlikte bankalar da, müşterilerin kişisel bilgilerinin korunması adına bir takım yenilikler yaparlar.

Müşteriler, en güncel teknoloji ve imkanlarla üretilen kredi kartlarını güvenli bir şekilde kullanabilirler. Kartlarda son kullanma tarihinin olmasının bir diğer nedeni ise, kullanıma bağlı olarak kredi kartlarında oluşabilecek bozulmalardır. Kredi kartlarında bulunan çipler zamanla aşınır ve bozulur. Bu da, kartın güvenliliğini yitirmesine neden olabilir. Bu yüzden, kredi kartları düzenli periyodlarla yenilenmelidir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Her kredi kartının ön yüzünde, kartın son kullanma tarihi yazmaktadır. Genel olarak bu tarih, kart numarasının hemen altında yer almaktadır. İki haneli olarak yazılan bu tarihte ilk hane ayı, ikinci hane ise yılı temsil etmektedir. Örneğin 5/23 şeklinde belirtilen son kullanma tarihinde 5 Mayıs ayını, 23 ise 2023 yılını ifade etmektedir. Bu tarih, 2023 yılının Mayıs ayında kartın kullanıma kapatılacağı anlamına gelmektedir.

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartı son kullanma tarihini öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu kartın ön yüzüne bakmaktır. Fakat bazı kartlarda son kullanma tarihi yazmayabilir ya da eskiyen kartlarda tarih kısmı silinmiş olabilir. Bu gibi durumlarda kredi kartınızın son kullanma tarihini öğrenmek için izleyebileceğiniz yollar şunlardır;

 • Banka şubesine gitmek
 • Bankanın internet şubesini kullanmak
 • Bankanın mobil şubesini kullanmak
 • Bankanın telefon şubesini kullanmak

Kredi kartınızın son kullanma tarihini bilmiyorsanız, bankanızın şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Bu şekilde eskiyen ve son kullanma tarihi yaklaşan kartınızın yenilenmesini de talep edebilirsiniz. Bankanın internet şubesi, mobil şubesi ya da telefon şubesi aracılığıyla da kartınızın kullanım süresinin ne zaman dolacağını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçince Ne Olur?

Kredi kartınızın son kullanma tarihi dolunca, kartınız geçerliliğini yitirir ve kullanıma kapatılır. Yani son kullanma tarihi geçen bir kart, hiçbir şekilde tekrar kullanılamaz. Bankalar genellikle, kredi kartının son kullanım tarihinin dolmasına yakın müşterilerine yeni bir kart gönderirler. Yeni kartınızın elinize ulaşması, 15 iş gününü bulabilir.

Öte yandan, banka kartınızın kullanım süresinin dolmasına yakın bir tarihte size ulaşarak bilgi verebilir. Bu yüzden, telefon ve adres gibi kişisel bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde, yeni kredi kartınız elinize ulaşamayabilir. Yenilenen kartınız elinize ulaştığında, kullanıma açarak aktif hale getirebilirsiniz.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Yaklaşınca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartınızın son kullanma tarihi yaklaşıyorsa, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır;

 • Bankanın sizinle iletişime geçebilmesi için adres ve telefon gibi bilgilerinizi güncel tutun.
 • Bankanın telefon şubesini arayarak, yeni kartınız için teslimat tarihi belirleyin.
 • Kullanım süresi dolan kartınızın, otomatik ödeme talimatlarını gözden geçirin.
 • Son kullanma tarihi dolan kartınızı mutlaka imha edin.

Yeni kartınızın elinize ulaşması için, adres ve telefon bilgilerinizin güncelliğinden emin olmanız gerekir. Bankanın müşteri hizmetini arayarak bilgilerinizin güncelliğini teyit ettirebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, son kullanma tarihi dolan kartınızın otomatik ödeme talimatlarını gözden geçirmeniz gerekir. Ayrıca güvenliğiniz için, kullanıma kapatılan kartınızı imha etmelisiniz.