• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  293750,180
  % 1,63
 • BIST 100
  %

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Yeni bir araç satın almak istenildiğinde, taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur? İnsanlar ister ilk arabalarını almak, isterse arabalarını yenilemek için taşıt kredisi seçeneklerinden faydalanabiliyorlar. Banka ve finans kurumlarının sunduğu kredi seçeneklerini değerlendirenler, faiz oranı en düşük olan kurumu seçmektedir.

Bankalar, taşıt kredisi miktarına göre müşterilerinden farklı evraklar ve şartlar istemektedir. Bankalar, taşıt kredisi ve diğer kredi türleri için belirlenen ortak prosedüre göre işlem yapmaktadır. Avrupa ülkelerinde uygulanan, taşıt kredilerine hayat sigortası sistemi ülkemizde de uygulanmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde hayat sigortası için yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Taşıt Kredisi Miktarları

Bankalar, hem sıfır hem de ikinci el araçlar için taşıt kredileri vermektedir. Araç fiyatlarına ve düzenlenen kampanyalara göre taşıt kredisi miktarları, araç bedelinin %70 ile %100 oranına kadar çıkabiliyor. Bankalar, ikinci el araçlarda, kasko bedeli üzerinden hesaplama yaparak kredi miktarını belirliyor.

Taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur? Bankaların çoğu bunu zorunlu tutmuyor. Ancak hayat sigortası yaptıran müşterilerinin kredi başvurularını hemen onaylıyorlar. İkinci el araç için taşıt kredisi kullanmak isteyenler, araç bedelinin %70 oranını kredi olarak kullanabiliyorlar.

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası
Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası

Kredi Başvuru Belgeleri

Bankaların sunduğu taşıt kredi seçeneklerini inceleyenler, uygun faiz oranlı krediler için başvurularını yapabiliyorlar. Bankalar tarafından belirlenen prosedüre göre taşıt kredisi almak isteyenler bazı belgeleri hazırlamalıdır.

Bu belgeler şunlardır;

 • 18 yaşından büyük olmak ve kredi notunun yeterli olması,
 • Gelir durum belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Fatura veya noter satış sözleşmesi,
 • Bazı durumlarda kefil,
 • Hayat sigortası,

Taşıt kredisi için istenilen belgeleri hazırlayanlar başvurularını yaparak, kredilerinin onaylanmasını beklemektedir. Banka tarafından kredi onayı verildiğinde, istenile araç satın alınabiliyor.

Taşıt Kredisinde Sigorta Seçeneği

Taşıt kredi seçenekleri sunan bankalar ile görüşenler hayat sigortası seçeneği ile karşılaşmaktadır. taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur? Bankalarla yapılan görüşmede, hayat sigortası şartı öne sürülebilmektedir. Bu yasal bir zorunluluk olmayıp, bankanın kendisini güvence altına almak istemesidir. Daha çok uzun vadeli kredi seçeneklerinde, hayat sigortası şartı öne sürülmektedir. Kredi başvurusunda bulunan ve hayat sigortasını yaptırmayanların kredileri onaylanmamaktadır.

Bankaların kredi için sunduğu sigorta seçenekleri şunlardır;

 • Hayat sigortası,
 • Ferdi kaza sigortası,
 • Kasko,

Sigorta seçenekleri arasında, hayat sigortasının kapsamı daha geniştir. Hayat sigortası olumsuz bir durumda borcun varisler tarafından değil sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır.

Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilebilir mi?

Taşıt kredisi için bankalara başvuruda bulunanlar, banka ile görüşmelerini yaptıktan sonra hayat sigortası yaptırmadan da kredi alabilmektedirler. Birçok banka, taşıt kredi miktarı düşük olduğunda ve kısa vadeli seçeneklerde müşterilerinden hayat sigortası istememekte ve hayat sigortası olmadan da kredi onayı vermektedir. Tüm bankalar, hem kendi hem de müşteri güvencesi için hayat sigortası yaptırılmasını tavsiye etmektedir. Ancak gösterilen teminat ya da kefiller çoğu zaman hayat sigortası yaptırmaya ihtiyaç duyurmamaktadır.

Kredi Çekerken Neden Hayat Sigortası Yaptırılmalıdır?

Taşıt kredisi çekerken, istenilen şartlar arasında yer alan hayat sigortası yaptırılmasının büyük avantajları vardır. Bazı bankalar bunu müşterilerine bir dayatma olarak uygulamaktadır. Hayat sigortası yaptırmadan kredi kullanmak isteyenlerin, kredi notunun yüksek olması gerekiyor.

Ancak hayat sigortası yaptırmak, bankanın kendisini güvenceye alması kadar, müşterinin ve varislerinin de güvenceye alınması açısından önemlidir. Yeni taşıt almak isteyenler, bankalara yaptıkları başvuruların hemen sonuçlanabilmesi ve kredilerinin onaylanabilmesi için hayat sigortası yaptırmalıdır. Ayrıca, yaşanacak olan olumsuz durumlarda, kredi borcunun varisler tarafından değil sigorta şirketi tarafından ödenebilmesi için yaptırılmalıdır.